Juhász Balázs

2023.09.29.
Juhász Balázs
Juhász Balázs (Új- és Jelenkori Egyetemes Történeti Tanszék) beszámolója a zágrábi „Re-Interpreting the First World War Cultural Memory” című konferenciáról.

2023. szeptember 29-30-án került sor Zágrában a Re-Interpreting the First World War Cultural Memory: Sites of Memory, Rituals, Symbols and Commemorative Practices című konferenciára. A nyitó beszédeket a szervező intézetek vezetői tartották, amelyek az első világháborús kutatások újra fókuszba helyezése kapcsán a legújabb eredményeket is ismertették. Ez igen fontos, hiszen a centenáriumig a horvát történészek a jugoszláv hagyományokat követve nem igazán foglalkoztak a horvát első világháborús szerepléssel. Ivana Žebec Šilj ki is fejtette, hogy állami szinten nem is várnak semmit a 110. évforduló kapcsán.

A nyitóelőadást JOHN P. NEWMAN tartotta „Shadows Cast by the Great War in East-Central Europe” címmel, aki az utódállamok nemzetépítő narratívája felől közelítette meg az emlékezet kérdését.

A szekciók a temetők, emlékművek mellett a naplók, korabeli újságok, historia domusok segítségével rekonstruáltak megemlékezési helyszíneket és stratégiákat. A szervezők a témák válogatásakor főleg a volt Jugoszlávia területén előforduló emlékezési kérdésekre összpontosítottak, de az érintett területeken a váltakozó olasz, jugoszláv, horvát és szlovén uralom az időbeli és térbeli különbségek sokaságát segített kidomborítani. 

Az előadók szinte mind a történész közösségből származtak, legyenek doktoranduszok, vagy fokozattal rendelkező személyek, miközben ANTONIA JOLIC muzeológusként erősítette a szabályt. Szintén a megszokottól eltérő szempontokat vett figyelembe ŠTEFAN ŠTIVIČIĆ és TORSTEN KLINGERBERG előadása, akik „Reconstructing Individual Fates in World War I – Examples of International High School Project – Shooting Movies” címmel egy német, horvát, portugál, román és francia viszonylatban készített, 2020-2023 között megvalósított projektet mutattak be.

Az ELTE-ről kettő előadó is érkezett: SZABÓ RÓBERT, aki a magyar iskolai emléktáblák állításának kereteit, jellemzőit, esetleges utóéletét vizsgálta, illetve JUHÁSZ BALÁZS, aki az első világháborús hadifogoly-irodalom historiográfia kérdéseire, lehetőségeire, problémáira tért ki.

A szervezők a hely és a különféle technikai feltételek biztosításán túl mindkét nap kiadós ebéddel, a szünetekben pedig innivalóval és süteményekkel segítették az előadók munkáját. Ezen szünetek a megszokott módon újabb ötletek, együttműködések és egyeztetések melegágyai lettek, illetve újabb kapcsolatok születését tették lehetővé. Az ELTE BTK Juhász Balázs utazását finanszírozta.

A konferencia programja

Re-Interpreting the First World War Cultural Memory

Re-Interpreting the First World War Cultural Memory

0

/

0

0

/

0