Janczer Csikós Dóra

2024.01.03.
Janczer Csikós Dóra
Janczer Csikós Dóra (Anglisztika Tanszék) beszámolója a British Society for Eighteenth-Century Studies éves konferenciájáról.

Az 53. alkalommal megrendezett British Society for Eighteenth-Century Studies-konferencia Európa legnagyobb, a 18. század minden vonatkozását tárgyaló tudományos rendezvénye, amelyet minden évben az Oxfordi Egyetemen rendeznek. 3 napon keresztül, 71 szekcióban folytak az előadások és workshopok; 280 előadást hallgathattak meg a résztvevők, többek között zene- és színháztörténet, posztkolonializmus, orvostudomány, hadtörténet, gender, politikatudomány, divattörténet és irodalom témában.

Mivel az idei konferencia fő témája a munka és játék volt, olyan különleges helyekre is szerveztek szekciókat, mint a Bodleian Library, amelynek megismerhettük a 18. századi társasjáték-gyűjteményét, e mellett olyan előadásokat is hallhattunk, mint a 18. század megjelenítése a kortárs videójátékokban, és a játékok felhasználási lehetőségei a 18. század oktatásában.

Az én előadásom a 18. század végére kialakult anyaság-képről, és ennek kapcsán a korai feminista Mary Hays The Victim of Prejudice című regényéről szólt. Az előadás kapcsán több más (elsősorban brit) kutatóval egy különszám összeállítását tervezzük, amely a 18. századi család különböző vonatkozásait tárgyalná.

A konferencia külön érdekessége volt számomra, hogy milyen nagy hangsúlyt fektettek a szervezők az esélyegyenlőség és egyenlő elérés szempontjaira. Felvettem a kapcsolatot a BSECS esélyegyenlőségi koordinátorával, azóta többször beszéltünk Teamsen az egyenlő elérést és bánásmódot érintő kérdésekről és gyakorlatokról.

A konferencia első napja tűzriadóval indult, álltunk a zuhogó esőben és érdekes volt arra gondolni, hogy még az ilyen nagy múltú egyetemeken is előfordulhatnak kisebb fennakadások, de ettől még a konferencia hatalmas szakmai élmény volt; köszönöm a támogatást, amit a regisztrációs költséghez kaptam a kartól.