Horváth Alíz

2024.02.26.
Horváth Alíz
Passauban, a DHd 2024-es konferenciáján tartott digitális bölcsészeti workshopot Horváth Alíz, a Koreai Tanszék adjunktusa.

Kelet-ázsiai transznacionális történelemmel és digitális bölcsészettel foglalkozó kutatóként gyakran adok elő releváns nemzetközi konferenciákon, illetve az utóbbi időben egyre gyakrabban speciális eseményekre meghívott vendégelőadóként is. 2024 februárjában a DHd (Digital Humanities im deutschsprachigen Raum), tehát a német nyelvű területek digitális bölcsészeti szervezetének éves konferenciáján vettem részt a németországi Passauban az ELTE Kari Tudományos Pályázatán elnyert támogatással.

Az alapvetően német nyelven zajló, egyhetes esemény különlegessége, hogy a standard szekciók és poszterbemutatók mellett félnapos workshopok is a program szerves részét képezik - én is ezúttal egy workshop társszervezőjeként és vezetőjeként szerepeltem a rendezvényen. A kutatói és tanári munkám mellett aktívan igyekszem elősegíteni a digitális bölcsészetben egyelőre sok tekintetben alulreprezentált többnyelvű szempontok érvényesülését, különös tekintettel a nem latin betűs nyelvekkel kapcsolatos kutatások támogatására.

Ezzel párhuzamosan szintén foglalkoztat a digitális bölcsészeti módszerek és eszközök láthatóságának növelése, így az erre specializálódó, DARIAH (Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities) szervezet által fenntartott OpenMethods platform egyik szerkesztőjeként két kollégámmal, a Heidelbergi Egyetemen dolgozó Christopher Nunnal és Ulrike Wuttkével (University of Applied Sciences Potsdam) közösen szerveztünk egy interaktív, 3,5 órás workshopot, amelynek során az OpenMethods platformot alapul véve kritikai módon vitattuk meg a résztvevőkkel az open science, open (digital) humanities (nyitott tudomány, nyitott (digitális) bölcsészet) kérdését, lehetőségeit és kihívásait, majd kisebb csoportokban a gyakorlatba is átültettük ezeket a szempontokat a résztvevők által javasolt digitális platformokkal kapcsolatos kritikai esszék összeállításával, amelyeket azóta publikáltunk is az OpenMethods oldalán.

A sikeres workshop mellett az egyhetes esemény lehetőséget biztosított számomra a kapcsolatépítésre egy viszonylag új közegben, mivel ezen a konferencián először vettem részt, illetve kiváló alkalmat jelentett mindez a digitális bölcsészetben igen aktív német nyelvű területek kutatóinak legújabb eredményeinek megismerésére.