Eugene Wilhelm naplójától a szemérmetlenségig
2024. április 15.
ELTE BTK Atelier Interdiszciplináris Történeti Tanszék (1088 Budapest, Múzeum körút 6–8., 247.)
2024. április 15. -
ELTE BTK Atelier Interdiszciplináris Történeti Tanszék (1088 Budapest, Múzeum körút 6–8., 247.)
A hagyományokhoz híven idén tavasszal is külföldi egyetemekről érkező vendégprofesszorok mutatják be friss könyveiket, kutatásaikat az ELTE Atelier Interdiszciplináris Történeti Tanszékén.
Április 15-én Régis Schlagdenhauffen (EHESS, Párizs) tart francia nyelvű előadásokat:
10:00 Önmagunkról beszélni? Kísérlet az életrajzi módszerek használatára a társadalomtudományokban, Eugene Wilhelm (1885-1951) naplója alapján
Kapcsolódva a társadalomtudományokban az életrajzi módszerek iránt megújult érdeklődéshez, ez az előadás egy hosszú időn (65 év) keresztül írt napló átírásával foglalkozó, folyamatban lévő kutatást mutat be, valamint azt, hogy e napló révén hogyan fonódik össze egy biszexuális férfi életének története, aki részt vett az első szexuális emancipációs mozgalmakban, Elzász, Franciaország, Németország és Európa globálisabb történelmével, amelyet a két világháború és a huszadik század első felének nagy átalakulásai egyaránt érintettek.
14:00 Mi a szemérmetlenség? Tanulmány a Franciaországban közszeméremsértés miatt hozott ítéletekről az idők folyamán
A bírósági statisztikák és a különböző bíróságok által "szemérmetlenség" miatt hozott ítéletek elemzése alapján ez az előadás bemutatja a Franciaországban jogilag szankcionált helyzetek sokféleségét, azt, hogy miként figyelhetők meg az erkölcsi lazítás és szigorítás időszakai, és hogy a jog hogyan használható fel bizonyos "erkölcstelennek" tartott szexuális viselkedések és gyakorlatok megbélyegzésére és büntetésére. Az ítéletek empirikus elemzése statisztikai elemzéssel kombinálva megmutatja, hogy hogyan kezelik korszakokon átívelően a szexuális erkölcs és morál kérdéseit Franciaországban. Végül pedig lehetővé teszi, hogy összehasonlításokat végezzünk más országokkal.