ELTEfeszt 2022

ELTEfeszt 2022
10/14

2022. október 14.

ELTE BTK Trefort-kert (1088 Budapest, Múzeum körút 4.)

10/14

2022. október 14. -

ELTE BTK Trefort-kert (1088 Budapest, Múzeum körút 4.)


Az Egyetem idén is várja a középiskolásokat interaktív pályaválasztó fesztiváljára a Trefort-kertbe. 

Az ELTE 10. alkalommal szervezi meg egyetemi nyílt napját, ahol a továbbtanulás előtt álló fiatalok első kézből kaphatnak információt az Egyetem képzési kínálatáról, a nemzetközi programokról, a Hallgatói Önkormányzat munkájáról, valamint a sportlehetőségekről.

Oktatóink előadásokkal, mintaórákkal és beszélgetésekkel adnak ízelítőt az ELTE-n folyó tudományos munkából, kutatásaikból, a kertben pedig az egyetemi élettel kapcsolatos, színes, szórakoztató szabadidős programok közül lehet válogatni.

Központi programok
Facebook

A BTK programjai

SOKSZÍNŰ BÖLCSÉSZET – ELŐADÁSOK

A épület, IV. emelet, 428-as terem

10:00  Szegedi Mónika: Meg van írva a sorsunk? Titkos könyvek Tibetben

Tibetben a buddhista kolostorok könyvtárai sok olyan könyvet őriznek, amelyeket még nyugati ember nem látott, nem olvasott, pedig a mi életünkről is szóló fontos mondanivalót rejtenek ezek az iratok. Az előadás bepillantást nyújt a tibeti buddhizmus könyvkultúrájába, a buddhista szerzetesek és jógamesterek tudományába. Kézbevehető lesz néhány könyv, szertartási eszköz, és a résztvevők a tibeti írással is megismerkedhetnek.

10:40  Csunderlik Péter: A 133 napos „vörös farsang” – Mi volt a Tanácsköztársaság?

Átadta-e a hatalmat Károlyi Mihály Kun Bélának? Miért Garbai Sándor lett a Forradalmi Kormányzótanács elnöke? Miért támogatta kezdetben az értelmiség a kommunistákat? Valóban mozikká akarták-e alakítani a templomokat a kommünben? Hogyan kerültek korábbi császári, honvéd- és későbbi horthysta tisztek a Vörös Hadsereg élére? Az előadás szertefoszlatja az 1919-es proletárdiktatúrával kapcsolatos leggyakoribb tévhiteket.

11:20 Molnár Gábor Tamás: Költészet és gazda(g)ság: Kosztolányi Dezső Költő a huszadik században című verséről

Kosztolányi Dezső Költő a huszadik században című, először 1931-ben megjelent verse az alábbi sorokkal zárul:

„Én önmagamat önmagammal
mérem.
Szavam, ha hull, tömör aranyból
érem.
Mindegyiken képmásom, mint királyé,
s peremén
a gőgös írás:
én.”

A verszárlat párhuzamot von a modern költő szava és a modernségben már elavultnak tekinthető pénzverési gyakorlat között. Az előadás arra keres választ, hogy mit jelenthet ez a párhuzam az európai modernség költészet- és művelődéstörténetének, Kosztolányi egyéb műveinek és magának a versegésznek az összefüggésében.

13:00 Kövesdi Veronika: Sry, we sold the underground – A hip-hop mint termék

Az előadás során a hip-hop szubkultúra árucikké válásának folyamatát járjuk végig a 70-es évektől napjainkig, azzal a kérdéssel a fókuszban, hogy a rap történetében rejlő társadalmi összefüggések, a műfaj megszületésének oka és eredeti funkciója hogyan vész el a zeneiparban.   

13:40 Menyhárt Krisztina: Tündérek, boszorkányok és rontások a bolgár folklórban 

Az előadás bemutatja a bolgár folklór mitológiai lényei közül a tündéreket és a boszorkányokat, kinézetüket, sajátosságaikat és kártéteményeiket. Ismerteti a bolgár rontó varázsigék jellemzőit és a magyar megfelelőiket is.

BÖLCSÉSZEK A BÖLCSÉSZETRŐL – KEREKASZTAL-BESZÉLGETÉSEK

A épület, földszint 47., Gombocz Zoltán-terem

10:00 TechnoBölcsészet

Hogy kerül a mesterséges intelligencia vagy a robottechnika a bölcsészkarra? Mi az, hogy digitális bölcsészet?  Milyen „boncasztalon” találkozhat egy filmtudós és egy neurológus? Mivel foglalkozik a térinformatika? Ha humán beállítottságú vagy, de a természettudományok vagy az informatika is érdekel, hallgasd meg, hogy milyen izgalmasabbnál izgalmasabb kutatások zajlanak a bölcsészet- és a társtudományok határterületein.

Közreműködnek:

Kovács András Bálint – egyetemi tanár, az MTA doktora, a Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet igazgatója

A kutatási területem a művészeti befogadás pszichológiai vizsgálata. Arra a kérdésre keressük a választ, hogy a filmnézők reakciói milyen lélektani és idegi szabályszerűségekre vezethetők vissza."

Palkó Gábor – egyetemi docens, a Digitális Bölcsészet Tanszék vezetője

„Kutatási területem a digitális bölcsészet, azon belül a digitális filológia. Munkatársaimmal arra keressük a választ, hogy az úgynevezett "távoli" vagy számítógépes olvasás hogyan változtatja meg a szövegekhez való viszonyunkat, milyen új lehetőségeket teremt és milyen gyakorlatokat vált le a szövegértelmezésben."

Simon Gábor  – egyetemi adjunktus, a Mai Magyar Nyelvi Tanszék oktatója, a DiAGram Funkcionális Nyelvészeti Kutatócsoport kutatója

„Kutatási területem a figuratív nyelvhasználat (átvitt értelmű kifejezések, pl. metafora, metonímia, megszemélyesítés) korpuszokra (nagy mennyiségű, digitálisan feldolgozott és számítógéppel elemezhető szövegegyüttes) támaszkodó elemzése. Azt vizsgálom, milyen visszatérő mintázatok azonosíthatók a magyarban az átvitt értelmű kifejezéseknél."

Winkler Beáta – egyetemi tanársegéd, az Információtudományi Tanszék oktatója, az Állatorvosi Egyetem Könyvtárának igazgatója

„Kutatási területem a mesterséges intelligencia a könyvtárakban. Kutatásommal arra keresem a választ, hogy a mesterséges intelligencia, a robotika és más technológiák alkalmazása a könyvtári szolgáltatásokban hogyan fokozhatják a használói élményt és növelhetik elégedettséget."

Simon Bence – tudományos segédmunkatárs, az Ókori Régészeti Tanszék oktatója

„Térinformatikai alapú kutatásomban a fizikai tér, a természetes környezeti tényezők, valamint a társadalmi és gazdasági berendezkedés hatásait vizsgálom a római kori Pannonia vidéki településhálózatára és kapcsolatrendszerére."

Moderátor: Dióssy Panka esztétika mesterszakos hallgató, a Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium Born Digital alprojektjének vezetője


13:00 NyelVálasztás: élet az angolon túl

Az angol nyelv nemcsak a jelenlegi, hanem a valaha volt legelterjedtebb nyelv az emberi civilizációban, a Föld számos országának hivatalos vagy közvetítő nyelve, és az üzleti élet szinte minden területén használják szerte a nagyvilágban. Mi értelme van ma más nyelvet (is) tanulni, mint az angolt? Meghívott vendégeink egykori nyelvszakos bölcsészek, akiket arról kérdezünk, mit köszönhetnek nyelvtudásuknak, miben segítették karrierjüket a Bölcsészkaron tanultak? 

Közreműködnek:

  • Antal Ilona (orosz–olasz), a Pioneer Production filmgyártó cég alapító társtulajdonosa
  • Erdődy Orsolya (német), a Budapesti Fesztiválzenekar menedzser-igazgatója
  • Molnár Péter (spanyol), a KultúrTapas online magazin alapító-szerkesztője
  • Dr. Pallai Károly (francia), transzformációs menedzser, BT (British Telecommunications)

Moderátor: Cindel Anikó (török, német, szerb, bolgár), a Nyelvtudományi Doktori Iskola doktorandusza, a DOSZ Nyelvtudományi Osztály elnöke

BÖLCSÉSZEK A TREFORT-KERTBEN

Minden, amit a szakokról tudni akarsz

Látogasd meg sátrainkat, ahol nem csak az egyes szakokat érintő kérdéseidre adnak választ a Hallgatói Önkormányzat tagjai, de azt is megtudhatod, hogy érdeklődésed szerint milyen szakokok közül választhatsz. Emellett kipróbálhatod a könyvkötést és az azulejo festést, kóstolhatsz indiai teát és ázsiai édességeket, valamint játékokkal, kvízekkel és zenével is várunk.

9:00-11:00

► A Régészettudományi Intézeti Képviseletnél izgalmas társasjátékokat próbálhatsz ki:

A "Ki tár fel a végén?" című társasjáték ötlete egy órai feladat keretein belül született, kezdetben online formában. Mivel izgalmasnak és szórakoztatónak bizonyult, papír alapon is formát öltött. A játék a mindenki által jól ismert "Ki nevet a végén?" című táblajátékon alapszik, kérdéskártyákkal, extra mezőkkel és egy régészeti ásatás minden kalandjával fűszerezve.

Ásó, kapa, nagykaland: A föld mélye értékes kincseket rejt, az előttünk sok száz és ezer évvel ezelőtt élt társadalmak nyomait. Legyél te az első régész, aki feltárja a teljes lelőhelyét és megszerzi a legkülönlegesebb leleteket a múzeuma számára!

► Beszélsz legalább középszinten két idegen nyelven, és érdekel a fordítás? Mindened a magyar nyelv, és megtanítanád külföldieknek is? Akkor a helyed a Nyelvi Közvetítés Intézeténél! Vár a Fordító- és Tolmácsképző és a Magyar mint Idegen Nyelv Tanszék játékokkal és tájékoztatókkal az ELTEfeszten, a Nyelvi Közvetítés Intézete sátránál a Trefort-kertben!

► Ha érdekelnek a távol-keleti kultúrák gyere el a Távol-keleti Intézeti Képviselet és a Konfuciusz Intézet közös programjaira! Tea- és édességkóstolás mellett letesztelheted a tudásod egy kulturális kvízzel, vagy kipróbálhatod magad a kínai lábtollasban. Ezen felül kalligráfia oktatással is készülnek, szeretettel várnak minden érdeklődőt.

► A Művészetközvetítő és Zenei Intézet hallgatói élőzenével készülnek az érdeklődők számára. Látogassatok el a kitelepülésünkhöz és hallgassátok meg Csizmazia Zsolt és Csakmag Vivien előadását!

11:00-13:00

► Látogass el az Indológia Tanszék sátrához, akikkel betekintést nyerhetsz a tradicionális indiai teák világába!

► A holland tanszék igen színes programokkal vár benneteket, lesz quiz és sjoelbakken, ami egy különleges fajáték, felpróbálhatjátok a holland fapapucsot és természetesen az olyan klasszikus finomságok sem maradhatnak el, mint a stroopwafel és kruidnoot!

► Szeretettel várunk titeket egy igazi brit teadélutánra az Angol-Amerikai Intézeti Képviselet sátránál! Ha szívesen megtudnátok, hogy kik lennétek a brit királyi családból, vagy próbára tennétek tudásotokat az angolszász akcentusok felismerésében, mindenképpen lessetek el hozzánk!

► Szeretnél megismerkedni a cirill betűkkel? Vagy esetleg megtanulnál 1-2 bolgár tánclépést? Kézműveskednél közösen a Kisvakonddal? Ha a válasz igen, akkor a Szláv és Balti Filológiai Intézeti Képviselet sátránál a helyed!

13:00-15:00

► Készítsd el a saját jegyzetfüzeted! Előre tapétaragasztóval összekötött kis noteszek lapjait kötheted be kartonnal, majd mintás anyagokkal vonhatod be, így akár személyreszabhatod füzeted a Könyvtár- és Információtudományi Intézeti Képviselettel!

► A Történeti Intézeti Képviselet társasjátékában, barátaiddal mérhetitek fel a tudásotokat történelemből. A játék különböző mezőkből áll, és az azokon szereplő izgalmas kérdéseket, feladatokat kell teljesíteni. A győztes az, aki a legtöbb jó választ adja és először ér a célba. A játék során az izgalom és a jó hangulat garantált!

► Kóstold meg a Közel-Kelet ízeit, próbáld ki, hogy milyen lehet az Aryan vagy a Catlak Kurabiye, majd tölts ki egy izgalmas, érdekességekkel teli kvízt az Orientalisztikai Intézeti Képviseletnél.

► Az azulejo egy arab, spanyol és portugál nyelvterületeken elterjedt színes virágokkal, indákkal, alakzatokkal ellátot csempe. Gyertek és látogassátok meg a Romanisztikai Intézeti Képviselet programját, ahol kedvetek és ízlésetek szerint festhetitek a csempéket, amelyeket később haza is vihettek magatokkal.

► A Művészetközvetítő és Zenei Intézet hallgatói élőzenével készülnek az érdeklődők számára. Látogassatok el a kitelepülésünkhöz és hallgassátok meg Csizmazia Zsolt és Csakmag Vivien előadását!