ELTE-s névkutatók a 28. Nemzetközi Névtudományi Kongresszuson Finnországban
A tulajdonnevek világát vizsgáló komplex, interdiszciplináris szakterület legnagyobb nemzetközi seregszemléjén 39 ország névkutatói találkoztak. A konferencia öt napja alatt 223 előadás hangzott el, és nyolc kutatás eredményeit tekinthették meg a résztvevők poszter formájában. Az előadók között a négy hazai és két határon túli egyetemről érkező magyar kutatók alkották a második legnagyobb delegációt az eseményen.
Az ELTE-t hat előadó képviselte öt előadással, az intézet csaknem teljes palettáját lefedve:
egy egyetemi tanár, egy docens, egy adjunktus, egy doktorjelölt, egy doktorandusz és egy egyetemi hallgató alkotta az egyetemünkről érkezett csoportot.
Az angol nyelvű előadások a névtan több területének a vizsgálatához is hozzájárultak, az intézetben folyó aktuális kutatásokhoz kapcsolódóan. Két előadás alkalmazott névtani kérdéseket tárgyalt (Farkas Tamás: Applied onomastics: What is it, or what is it for?; Slíz Mariann: Maintaining the humorous function in the translation of literary names); ketten személynevekkel foglalkoztak (Szabó T. Annamária Ulla: Motivations of naming in multilingual families: sustainability of names and identity; Hauber Kitti: Preserving a national surname system in the globalized world: regulations for surname changes in Hungary); egy előadás pedig a magyar helynévkutatás aktuális munkálatainak körébe és eredményeibe nyújtott betekintést (Czirfusz Viktória – Wendl Dávid: Preserving cultural heritage through collecting and analyzing toponyms: Introducing the Hungarian National Toponym Registry).
Az előadások mellett a tanszék képviselői a kongresszust szervező ICOS (International Council of Onomastic Sciences) terminológiai, helynévtani és bibliográfiai munkabizottságainak és doktoranduszhálózatának megbeszélésein, valamint tisztújító közgyűlésén vettek részt. A névtani folyóiratok szerkesztőinek találkozóján az ELTE Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézetének és a Magyar Nyelvtudományi Társaságnak a kiadásában megjelenő Névtani Értesítő szerkesztőségét a folyóirat főszerkesztője és szerkesztője képviselte.
A konferencia programja az alábbi linken érhető el.
A kongresszusról részletes beszámolót a Névtani Értesítő jövő évi száma fog közölni. A konferencián elhangzott előadások írott változata az Onomastica Uralica következő köteteiben jelenik majd meg.