Egy ótörök jóskönyv és rejtélyei

Egy ótörök jóskönyv és rejtélyei
09/26

2024. szeptember 26. 16:00 - 17:30

ELTE BTK Kerényi terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4/F)

09/26

2024. szeptember 26. 16:00 - 17:30

ELTE BTK Kerényi terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4/F)


Dallos Edina előadásával folytatódik a „Rejtély és varázslat a keleti kultúrákban” című sorozat. 

A Góbi-sivatag szélén, az egykori Selyemút egyik állomáshelyén, Dunhuangban Stein Aurél egy fantasztikus leletegyüttest talált a 20. század elején. Az Ezer Buddha barlang befalazott "könyvtárából" sok buddhista emlék mellett előkerült egy ótörök rovásírással készült kis kéziratos könyvecske is, az Irk bitig. A jóskönyv szövegét néhány év múlva angol fordítással már ki is adta egy dán turkológus, az Irk bitig azonban még rengeteg rejtélyt tartogat számunkra. Az előadás ezeket mutatja be.

Dallos Edina folklorista, turkológus, az ELTE BTK Török Filológiai Tanszékének habilitált egyetemi docense. Fő kutatási témái a meseelmélet, a török nyelvű népek korai vallási formái, valamint a Volga-vidéki török népek hiedelmei.

Az Orientalisztikai Intézet hagyományos őszi előadás-sorozatának középpontjában ezúttal egy olyan téma áll, amelyet sokan ‒ és talán nem is minden ok nélkül ‒ a "mesés" Kelet egyik jellegzetes sajátosságának tartanak: a rejtély és a varázslat, a csoda és a misztikum. Az egyes előadások ezt a kérdéskört vizsgálják meg irodalomtörténeti, illetve vallás- és kultúratudományi nézőpontból. A félév programja itt olvasható.