Deme Andrea és Takó Ferenc az ELTE Ígéretes Kutatói között

2021-ben a Tanács hetedik alkalommal hirdette meg „Az ELTE ígéretes kutatója” pályázatot, amelyen az Eötvös Loránd Tudományegyetem, illetve az egyetemen működő akadémiai kutatócsoportok alkalmazásában álló, PhD-fokozattal rendelkező, negyvenévesnél fiatalabb oktatók és kutatók vehetnek részt. A Tudományos Tanács ebben az esetben olyan kutatási eredményeket ismer el, amelyek a pályázó személyhez köthetők, és túlnyomórészt az ELTE-n születtek. Nem csupán lezárt kutatásokat díjaznak, és előnyt élveztek a nemzetközi és/vagy nyílt hozzáféréssel megjelenő, valamint a jövő szempontjából is ígéretes publikációk.
A pályázatokat a Tudományos Tanács, illetve a tudományos rektorhelyettes által felkért egyetemi szakértő kollégák bírálták el.
A BÖLCSÉSZ DÍJAZOTTAKRÓL
A Filozófia és történettudomány kategória díjazottja Takó Ferenc a Japán Tanszék oktatója. Pályázatának címe: Keleti és nyugati eszmetörténeti tradíciók interdiszciplináris elemzése
Takó Ferenc interdiszciplináris eszmetörténeti kutatásai a japán és a kínai, illetve az európai gondolkodástörténet találkozási pontjaira irányulnak, új megközelítésmódokat kínálva az interkulturális gondolkodástörténeti érintkezés mechanizmusainak értelmezésére. 2010 óta vizsgálja a kínai bölcselet európai recepciótörténetét a XVI. század vége és a XIX. század közötti időszakra koncentrálva a német nyelvű filozófiai irodalomban. Ezzel párhuzamosan, japanológiai kutatásai keretében a kínai bölcselet, illetve az európai filozófiai szemléletmódok japán recepciótörténetével foglalkozik. Doktori kutatásában azt vizsgálta, hogyan tükröződik a történelemszemlélet átalakulása Max Weber Kína-interpretációjában, és hogyan illeszkedik Kelet-képe az életmű egészébe.
A Nyelv- és irodalomtudomány kategória díjazottja Deme Andrea az Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszék adjunktusa. Pályázatának címe: Az éneklésben ejtett magánhangzó-megvalósulások, a beszédhangok, és különösen a magánhangzók változatosságának általánosabb vonatkozásai
Deme Andrea 2015-ben védte meg doktori értekezését az ELTE Nyelvtudományi Doktori Iskolájában az éneklésben megjelenő beszédhangok ejtési és észlelési sajátosságaiból. Az éneklést hazánkban először vizsgálta tudományos igénnyel a beszéd létrehozásával kontrasztban. Az elmúlt években tudományos érdeklődése kibővült, az éneklésben ejtett magánhangzó-megvalósulások után a beszédhangok, különösen a magánhangzók változatosságának általánosabb vonatkozásaival kezdett foglalkozni. Vizsgálatainak újdonsága, hogy az artikulációs mozgásokat és az akusztikai szerkezetet együttesen vizsgálja, sőt többféle módon számszerűsíti.
A további díjazottakról az ELTE honlapján tájékozódhat.