Az ősök szellemeitől a muszlim hősökig: varázslás az afrikai muszlim kultúrákban

Az ősök szellemeitől a muszlim hősökig: varázslás az afrikai muszlim kultúrákban
10/17

2024. október 17. 16:00 - 17:30

ELTE BTK Kerényi terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4/F)

10/17

2024. október 17. 16:00 - 17:30

ELTE BTK Kerényi terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4/F)


Szombathy Zoltán előadásával folytatódik a „Rejtély és varázslat a keleti kultúrákban” című sorozat. 

Az előadás a szellemekkel és a varázslással kapcsolatos hagyományok múltját és jelenét mutatja be Fekete-Afrika muszlim területein. Miután áttekinti az afrikai szellemek legjellegzetesebb típusait (például a helyek szellemeit, a védőszellemeket, az ősök szellemeit vagy a megszálló szellemeket), bemutatja az ezekkel kapcsolatos legérdekesebb szertartásokat is. Szó lesz többek között az áldozati szertartásokról, a jellegzetesen afrikai maszkos rítusokról, a számtalan megszállottsági kultusz rítusairól.

Ezt követően az előadás áttekinti a muszlim varázslási módszerek afrikai válfajait, így például a különféle védelmező rítusokat, az amulettek használatát, az úgynevezett „Korán-víz” mibenlétét vagy a korai muszlim történelem hőseinek litániaszerű megidézését természetfölötti célokra. Az előadás végezetül bemutatja azt is, milyen viták folynak a jelenkori afrikai muszlim társadalmakban az előzőekben bemutatott hagyományokkal kapcsolatban.

Szombathy Zoltán egyetemi tanár, az ELTE BTK Sémi Filológiai és Arab Tanszékének tanszékvezetője és az Avicenna Közel-Kelet Kutatások Intézetének munkatársa. Kutatási területe a közel-keleti társadalom- és kultúrtörténet számos jelensége (például a családfák társadalmi szerepe és a muszlim népi vallásosság), illetve a fekete-afrikai és a délkelet-ázsiai iszlám kultúra.

Az Orientalisztikai Intézet hagyományos őszi előadás-sorozatának középpontjában ezúttal egy olyan téma áll, amelyet sokan ‒ és talán nem is minden ok nélkül ‒ a "mesés" Kelet egyik jellegzetes sajátosságának tartanak: a rejtély és a varázslat, a csoda és a misztikum. Az egyes előadások ezt a kérdéskört vizsgálják meg irodalomtörténeti, illetve vallás- és kultúratudományi nézőpontból. A félév programja itt olvasható.