Az óangol kor bezárt fortis frikatívái

2024.06.26.
Az óangol kor bezárt fortis frikatívái
Az Acta Linguistica Academica folyóiratban jelent meg Starcevic Attila Kari Publikációs Kiválósági Díjban részesült tanulmánya az óangol fortis frikatívákról.

Az óangol akadályhangjait a fortis (jelölt) vs lenis (jelöletlen) dimenzióban értelmeztük újra: az óangol zárhangok lehetnek lenis (/b0 d00 g0/) és fortis (/ph thh kh/) természetűek. A lenis zárhangok, a modern angol referenciaakcentusaihoz hasonlóan fonetikailag zöngések vagy zöngétlenek lehettek a környezettől függően. A fortis zárhangok mindig zöngétlenek voltak (és valószínűleg aspiráltak is, de ez nehezen mutatható ki). A két osztály közötti oppozíció nem szűnt meg a fonológialag gyenge helyzetekben se (szóvégén vagy intervokális helyzetben).

A nyugati germánban a koronális frikatívák között fennálló oppozíciók megszűntek. A korai óangolban lezajlott  debukkalizációs folyamatoknak (*x > *h), valamint *h eltűnésének köszönve új rendszer állt elő, melyben a frikatívák jelöletlenné (lenisszé) váltak (/f0 θ0 s0 x0 h0/). Ezek fonetikailag vagy passzívan felzöngésedtek vagy zöngétlenek maradtak a környezettől függően.

A hangsúlytalan szótagban lévő frikatívák zöngéssége azonban több problémát is felvetett az elmúlt évszázad során.

Az adatok (újra)elemzése azt mutatja, hogy ebben a helyzetben a frikatívák kizárólag zöngétlenek lehettek. A szótágnak mint fonológiai ’objektumnak’ nem vesszük hasznát ebben a leírásban. Hangsúlyos szótagokban intervokális helyzetben a frikatívák fonetikailag zöngések voltak (pl. ofer ’át). Feltevődik az a további kérdés is, hogy a frikatívák fonetikailag zöngések voltak-e szonoráns utáni helyzetben. Úgy találtuk, hogy erre a választ a nyugati germán örökség adja meg: az [f] a [lf] és [rf] szekvenciákban ’analógiásan’ felzöngésedve [lv] és [rv] szekvenciákat eredményezett a rendszerben túlsúlyban lévő, öröklött [lv] és [rv] szekvenciák miatt. Ez azonban csak a labiális frikatívát érintette. A többi frikatíva nem volt megtalálható ebben a helyzetben (ez nyilvánvalóan egy nyelvtörténeti véletlen volt).

Az óangol frikatívák esetében kimutatható fonetikai zöngétlenedést csak a fonológiailag gyenge pozíciókban előforduló akadályhangokat tartalmazó mássalhangzós torlódásokban mutathatjuk ki.

Az elemzés egyik érdekes következménye, hogy sikerült kimutatni a rendszerben a fortis (azaz jelölt) frikatívák jelenlétét is.

Ezek a frikatívák csak a gemináta frikatívák első elemeként (pl. /shs0/ assa ’szamár’), s+zárhang első elemeként (pl. /shb0/ æspe ’nyárfa’) és a ft/ht-szekvenciák első elemeként (pl. /fhd0/ æfter ’utána’, /xhd0/ niht ’éj’) voltak megtalálhatók, vagyis a fortis frikatívák ide voltak ’elzárva’ az óangol korban. Arra, hogy az óangolban léteztek-e fonológiailag distinktív frikatívák azt a válasz kell adnunk, hogy ’igen’, de kizárólagosan akadályhangokból álló szekvenciákban (ez valószínű egy nyugati germán előzménynek tudható be). A középangol korig kell várnunk, hogy egy olyan (újonnan) kibontakozó rendszert lássuk a frikatívák osztályában, mely a nyugati germán oppozíciós rendszerre kezd emlékeztetni (ezt a modern angol referenciaváltozatai a mai napig magukban hordozzák). A középangol korban törnek ki a fortis frikatívák óangol elzártságukból és kezdenek le distinktív elemként viselkedni (offer [f] ’nyújt’ vs over [v] ’át). Egyet kell értenünk az óangol fonológia művelőivel, hogy a frikatívák osztályában nem volt kimutatható a kontraszt az óangol kor 500 éves története során. Ha szabályt tudunk felállítani egy-egy frikatíva előfordulásra, akkor ott nincs kontraszt.

A Kari Publikációs Kiválósági Díjat nyert tanulmány itt olvasható.