A Vákár-affér, avagy egy magyar újságíró fedett utazása Isztambulba
2024. október 03. 16:00 - 17:30
ELTE BTK Kerényi terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4/F)
2024. október 03. 16:00 - 17:30
ELTE BTK Kerényi terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4/F)
Vákár Péter Arthur (más alakban Artúr) (1879‒1958) gyergyószentmiklósi hírlapíró, a Székely Nemzeti Tanács tagja, 1923-tól magyar királyi kormánytanácsos. Életrajzával kapcsolatosan több helyen is szerepel, hogy az egyetlen magyar képviselő volt, aki az Országházban szólalt fel az első világháborús örménymészárlások ellen 1916-ban. Bár képviselő nem volt, országgyűlési felszólalásának pedig hivatalos nyoma nincs, Vákár ennél sokkal rejtélyesebb kalandba keveredett, mikor titkos akció keretében Konstantinápolyba utazott.
De mit keresett az örmény származású újságíró az oszmán fővárosban 1916 nyarán, és milyen következményei lettek a török hatóságok által lefülelt útnak? Az előadás ennek a nem mindennapi és mindeddig szinte ismeretlen fejezetnek jár utána új források és a Vákár család személyes archívumának egyes dokumentumai alapján.
Fodor Gábor a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézete Turkológiai témacsoportjának vezetője. Az ELTE török filológia‒történetelem szakpárján diplomázott, majd a Történelemtudományi Doktori Iskolában szerzett doktori fokozatot. 2009-ben a néhai Hazai György vezette turkológiai kutatócsoportban kezdte karrierjét, rövid ideig az Avicenna Közel-Kelet Kutatások Intézetében is dolgozott, majd 2015‒2023 között a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ, Isztambul igazgatójaként a kultúrdiplomáciában tevékenykedett. Kutatásai alapvetően a 19‒20. századi magyar‒török kapcsolatokra, ezen belül is főleg az útleírásokra, naplókra, visszaemlékezésekre, személyes történetekre koncentrálva igyekeznek feltárni a két ország közötti politikai-gazdasági-tudományos kapcsolatok részleteit.