A tatárjárásról sok szemmel: régi kérdések, új válaszok

A tatárjárásról sok szemmel: régi kérdések, új válaszok
11/23

2022. november 23. 18:00

ELTE BTK Kodály-terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4., F épület)

11/23

2022. november 23. 18:00 -

ELTE BTK Kodály-terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4., F épület)


Folytatódik az ELTE BTK tudományos ismeretterjesztő sorozata, a Diszciplínák párbeszéde.

A Tudományos Bizottság kezdeményezésére indult beszélgetés-sorozat keretében egy-egy bölcsészettudományi kutatócsoport, szakmai műhely vezetője/képviselője hív meg olyan beszélgetőtársakat, akik más tudományterületek felől közelítve mutatnak érdeklődést a kutatásaik iránt. A negyedik esemény fókuszába a  a mongol expanzió kutatása kerül.

A tizenharmadik században kialakult mongol világbirodalom a történelem egyik legnagyobb kiterjedésű államalakulata volt, amely egy időben volt képes terjeszkedésre a Távol-Keleten és Közép-Európában. A tatárjárás a magyar történeti emlékezetben is különleges helyet foglal el, a Himnusz jól ismert sorától kezdve a népmondákon keresztül számos más formában maradt fenn ennek a hatása. A történeti kutatás új kérdésekkel fordult a tatárjárás rövid és hosszú távú hatásainak a vizsgálata felé.

Milyen módon tudjuk rekonstruálni a tatár csapatok magyarországi útvonalait? Hogyan alakult át a településszerkezetet, hogyan változtak a népesedési viszonyok a katonai események hatására? Milyen módon rajzolja ki a korabeli éremleletek elterjedése a hadmozdulatok útvonalát?

A magyarországi történeti és régészeti kutatás az elmúlt években számos új eredményt hozott. Jelenleg is zajlik a muhi csatatér kutatása, hiszen a magyar történelem egyik legfontosabb és legismertebb ütközetének a pontos helyéről és lefolyásáról csak pontatlan ismereteink vannak. A közelmúltban jelent meg a Mongol invázió Európa ellen (1236-1242) című kötet B. Szabó János és Uhrin Dorottya szerkesztésében, amely többek között a fenti kérdésekkel is foglalkozva tizenhat hazai és külföldi szerző tanulmányait közli.

Ezekről a problémákról lesz szó a Diszciplínák párbeszéde című beszélgetéssorozat következő alkalmán, ahol Nagy Balázs, az ELTE Középkori Történeti Tanszék vezetője beszélget A Tatárjárás Magyarországon és a mongol hódítás eurázsiai összefüggései című kutatási program résztvevőivel, B. Szabó Jánossal, a Budapesti Történeti Múzeum történész múzeológusával, Laszlovszky Józseffel, a Közép-európai Egyetem professzorával, és Uhrin Dorottyával, ELTE Középkori Történeti Tanszék oktatójával.

Facebook