A Római Birodalom gazdasága
2017. november 30.
ELTE BTK Főépület, Hahn István terem
2017. november 30. -
ELTE BTK Főépület, Hahn István terem
Az ókori Róma gazdaságáról utoljára több mint fél évszázada jelent meg átfogó munka magyar nyelven. Időközben hatalmas fejlődésen ment keresztül az ókortudomány ezen szakága, elsősorban a régészeti kutatások mennyiségi és minőségi fejlődésének köszönhetően. A Földközi-tengerből előkerült több mint 1500 hajóroncs például bebizonyította, hogy az Imperium Romanum területén mindenhol, mindig, mindennel kereskedtek. A grönlandi jégmagok vizsgálata megmutatta, hogy a levegő nehézfém-szennyezettsége a római gazdaság csúcskorszakában, vagyis a Kr. u. 1–2. században akkora mértékű volt, mint az első ipari forradalom idején. Mindezek az adatok – más forrásokból (irodalmi szövegek, papiruszok, feliratok stb.) nyert információkkal kiegészítve – arra mutatnak, hogy az antik római gazdaság a gőzgép és az elektromosság feltalálása előtti premodern világ legfejlettebb gazdasága volt.
A kötet a legújabb szakirodalom alapján kísérli meg feldolgozni a római ökonómia három nagy szektora – mezőgazdasági és kézműipari termelés, feldolgozóipar, kereskedelem – mellett az ökológiai adottságok, a természeti erőforrások, a társadalom és a gazdaság, valamint a pénzügyek témakörét.
Grüll Tibor az MTA doktora, a Pécsi Tudományegyetem Ókortörténeti Tanszékén működő Ókori Gazdaságtörténeti Kutatócsoport egyik alapítója és vezetője. Kutatási területei egyebek mellett a Római Birodalom történeti földrajza és gazdaságtörténete.
A kerekasztal-beszélgetésen a kötet szerzőjén kívül részt vesz Németh György és Hegyi W. György. A programra minden érdeklődőt örömmel várnak, a kötet a helyszínen jelentős kedvezménnyel megvásárolható.
Forrás: ELTE BTK