16 pályázatot támogat a Folyóiratfejlesztési Alap

2024.10.17.
16 pályázatot támogat a Folyóiratfejlesztési Alap
A harmadik alkalommal meghirdetett pályázatra az Egyetemhez kötődő tudományos folyóiratok jelentkezhettek terveikkel.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem ismét pályázatot hirdetett az Egyetemhez jelentős mértékben kötődő folyóiratok számára a folyóirat fejlesztésének, kiemelten a nemzetközi adatbázisokba (Web of Science és/vagy Scopus) kerülésének támogatására. Az Egyetemhez kötődő periodikák szeptember 15-ig pályázhattak 500 ezer és másfélmillió forint közötti egyszeri, vissza nem térítendő támogatásra. A döntésnél a kiírás értelmében nem a folyóirat folyamatos megjelenésének és fenntartásának támogatása volt a cél, hanem a nemzetközi sztenderdeknek történő megfelelés feltételeinek elérése.

A folyóiratok fejlesztésének támogatására 2024-ben 15 millió forint állt rendelkezésre, az OB emellett döntött az előző évben kiosztott támogatásból el nem költött összegek odaítéléséről is. Azoknak a folyóiratoknak, amelyek már tavaly is nyertek támogatást, az új pályázattal egyidejűleg be kellett számolniuk tavalyi tevékenységükről.

A pályázat odaítéléséről döntő operatív bizottság vezetője, Sziklai Péter tudományos rektorhelyettes elmondta: „A korábbi nyertesek beszámolóit olvasva jó volt látni, milyen pozitív eredményeket értek el az eddigi támogatásoknak köszönhetően. Az évek alatt kirajzolódik egy-egy műhely fejlődésének íve, a legsikeresebb folyóiratok közül néhányan már a legszigorúbb mércével mérő Web of Science-be kerülést tűzhetik ki célul.”

A folyóiratok szakmai munkáját és fejlődését régóta nyomon követő Egyetemi Könyvtár és Levéltár (EKL) főigazgatója, a bizottság döntésében részt vevő Kulcsár Szabó Ernőné Gombos Annamária hozzátette: „Ha egy folyóirat szerepel a nemzetközi adatbázisokban, az nemcsak az ott megjelenő publikációk presztízsét növeli, hanem a szerkesztőségek munkájában is új távlatokat nyithat,

nemzetközi szerzők és szerkesztőbizottsági tagok számára is vonzóvá teszi az adott orgánumot,

már az elérhetőbb, csak regisztrációt igénylő adatbázisok (Sherpa Romeo, EBSCO stb.) esetében is.” Hangsúlyozta: az ELTE könyvtárosai szívesen segítenek az Egyetemhez kötődő folyóiratok szerkesztőinek a célok azonosításában és elérésében.

A rektori delegáltként a döntésben részt vevő Dobszay Tamás, az Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszék habilitált egyetemi docense kifejtette: „a működési költségek és a neves szerzők toborzása helyett inkább az adatbázisok által támasztott elvárásoknak való megfelelés segítése a kiírás célja. Egyes, a folyamat kezdetén járó folyóiratoknál a fórum múltját és hazai súlyát, más hasonló helyzetűek esetében szerkesztőgárdában végbement fiatalítást is tekintetbe vettük.” Hozzátette: „Mindkettő esetben lényeges, hogy a szerkesztők fokozottan és célzottan vegyék igénybe az EKL munkatársainak segítségét. Rektorhelyettes úr és jómagam az ülésen köszönetet mondtunk az EKL által nyújtott hathatós segítségért, amely a pályázók többsége esetében máris komoly előrelépést eredményezett.”

Támogatott folyóiratok

• Anyanyelv-pedagógia 1 000 000 Ft