Mit olvassak otthon? // Scheibner Tamás könyvajánlója

2020.04.09.
Mit olvassak otthon? // Scheibner Tamás könyvajánlója
Utolsó részéhez érkezett könyves sorozatunk, a mai ajánlóban Scheibner Tamás, a Modern Magyar Irodalomtörténeti Tanszék adjunktusa ad olvasmányötleteket.

Különféle olvasási stratégiák létezhetnek kijárási korlátozások idején. Van, aki a szépirodalmat menekülésre használja, hogy oldja a mindennapok feszültségét, mások a járványról olvasnak szívesen Mary Shelleytől García Marquezig, ismét mások azokra a terjedelmes alapművekre kacsintgatnak, mint A tulajdonságok nélküli ember, Az eltűnt idő nyomában vagy az Ulysses, amelyekre korábban nem volt idejük.

Ezek mind kitűnő módszerek, én azonban olyan könyvekre szeretném felhívni itt a figyelmet, amelyek segítenek mentálisan felkészülni a hamarosan bekövetkező gazdasági világválság nyomán várhatóan még jobban kiéleződő feszültségre és erőszakra, mely nem egy rózsás, de sajnos lehetséges forgatókönyv. 

Nem való mindenkinek Maaza Mengiste első, magyarul egyelőre nem olvasható regénye, a Beneath the Lion’s Gaze(2010), mely az 1970-es évek közepén az etiópiai önkényúr, Haile Selassie bukásának és a kommunista katonai diktatúra bevezetésének idején játszódik. A testi szenvedés fokozódásával a prózanyelv is egyre tompábbá válik ebben a műben, mely az emberi kapcsolatok lehetőségeit vizsgálja egy extrém kiélezett helyzetben egy család életét és halálát követve. 

A nigériai írónő Chimamanda Ngozi Adichie Americanah (2013) című regénye egy privilegizált lagosi diáklány történetét meséli el, aki az Egyesült Államokba megy tanulni, majd visszatér szülőföldjére. A nyolcvanas-kilencvenes években tett oda-vissza migráció során megváltozik a saját és mások testéhez, a közösségekhez és kultúrákhoz való viszonya, mindent újra kell definiálnia. Az amerikai álom hamisként lepleződik le előtte, de otthon sem találja a helyét.

A kémregények közé tartozik, és ugyancsak a hetvenes évekbe kalauzol Viet Thanh Nguyen A szimpatizáns (2015) című műve: egy észak-vietnámiak által a déliek közé beépített figura áll a középpontban, aki az Egyesült Államokba emigrál és továbbra is a dél-vietnámi migráns közösségben tevékenykedik. A köztes helyzet alkalmat ad az Amerika-központú világkép felülvizsgálatára ebben a regényben is.

Amellett, hogy ezek a regények súlyos jelenkori problémákkal szembesítenek, hozzásegítenek ahhoz, hogy tágabb perspektívához jussunk. Az a társadalom, amely csak a saját problémáira és az ismerős kulturális milieu-k által létrehozott alkotásokra figyel, szükségképpen tájékozatlan, a gondokra rossz és késedelmes választ adó, az új helyzetekhez nehezen alkalmazkodó, egyszóval vesztes társadalom lesz. A kíváncsiság felkeltése önmagunkban, mely újra és újra arra késztet, hogy megkérdőjelezzük saját nézeteinket és átlépjük saját határainkat, az egyik legnagyobb kihívás és feladat, nem mindig jön magától.

Sokkal könnyebb a már belakott kultúrkörön belül maradni, amelyhez viszonyt alakítottunk ki. A fenti szerzők is határhelyzetben vannak, hiszen angolul írnak és Amerikában kötöttek ki, mégis kaput nyitnak kevéssé ismert világokra. Hátha a velük való találkozás hozzásegít, hogy fokozottabb érdeklődéssel forduljunk a tőlünk távolabb állóként érzékelt kultúrák felé: a mai helyzetben, beszűkült mozgásterünkben és szociális közegünkben erre nagyobb szükségünk van, mint bármikor.

Jó olvasást kívánunk!