Mit olvassak otthon? // Lovas Borbála könyvajánlója

2020.04.08.
Mit olvassak otthon? // Lovas Borbála könyvajánlója
Folytatódik könyvajánlónk, melyben a Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet oktatóit kértük fel, hogy segítsenek a kényszerű otthonlét hasznos eltöltésében. A mai részben Lovas Borbála, Régi Magyar Irodalom Tanszék oktatójának ajánlását olvashatják.

Mikes Kelemen: Törökországi levelek

Amikor nem mehetünk oda, ahova szeretnénk, amikor várnunk kell, és még többet várnunk, akkor érdemes egy kicsit az elődök könyveihez is nyúlni. Olvashatunk a mostani helyzethez szorosabban köthető munkákat is, mint Daniel Defoe A londoni pestisét, vagy a Dekameront, de kezünkbe vehetjük a régi magyar széppróza egyik legkiválóbb alakjának fiktív leveleit is. „Édes néném, mi még itt vagyunk, itt is leszünk, de még nem tudjuk, itt is mit csinálunk...”

Mikes Kelemen műveinek kiadása most elérhető a Szaktárs oldalán is: 

https://www.szaktars.hu/osiris/view/mikes-kelemen-torokorszagi-levelek-osiris-diakkonyvtar-2009/?pg=13&layout=s

https://www.szaktars.hu/akademiai/view/hopp-lajos-szerk-mikes-kelemen-torokorszagi-levelek-es-misszilis-levelek-1966/?pg=0&layout=s

Horváth Viktor: Török tükör

„Biztosan tömött párnáidra dőlve nyitottad ki ezt a könyvet szobád falát borító szőnyegek között, jó tűz mellett, forró italt kortyolva. Neked írok, olvasd jó szívvel!” – Így kezdődik a 2009-ben megjelent különös történelmi regény, mely a 16. századba, Szulejmán idejébe kalauzolja olvasóját, aki egy török kamasz szemével láthatja az Oszmán Birodalom nemrég meghódított tartományát, Magyarországot. Ahogy a fülszövegben olvassuk: „Ez a regény azoknak szól, akik elvágyódnak, akik szerelmet és harcot, hűséget és árulást, kalandót és utazást akarnak, veszedelmet és menekülést, könnyeket és mézet. Akik meg akarják tudni, milyen volt a világ ötszáz éve, és akik szeretik, hogy akkor az élet nem volt sem szebb, sem rosszabb – más volt.”

Fausttól a Szívlapátig: Kortárs könyvek a középiskolában

Tanárképzős hallgatóknak és a kortárs irodalom kedvelőinek, vagy a kortárs irodalmat nem eléggé ismerőknek is hasznos és tanulságos könyv a Balajthy Ágnes, Fenyő D. György, Ruff Orsolya, Vinczellér Katalin, Szekeres Nikoletta és Varga Betti által jegyzett A Fausttól a Szívlapátig: Kortárs könyvek a középiskolában című, 2019-ben kiadott kötet. A Budapest OFF-tól kezdve Varró Dániel Szívdesszertjén, Krusovszky Dénes Akik már nem leszünk sosem, vagy Dragomán György A fehér király című regényén át Tóth Kriszta Pixeléig és Péterfy Gergely Kitömött barbárjáig mutat be a kötet 14 kortárs kötetet, elemzéssel, és egy több órára felépített foglalkozástervvel. 

Tom Hanks: Uncommon type (magyarul: Különleges karakterek)

Az ismert színész novelláskötete egy kicsit kiszakít a hétköznapokból, miközben minden egyes novellájában az írógép és az írógépen való írás rég elfeledett szépségét magasztalja. Ha van otthon az embernek elrejtve, elfeledve egy valahol, nem árt leporolni és papírt fűzni bele. A billentyűk hangja, a sorok végét jelző csengő, a papír befűzésének, vagy a henger visszatolásának sokak által jól ismert emléke mosolyt csal az olvasó arcára minden történetben.

Anne Fadiman: Ex Libris: Confession of a common reader

Az amerikai író és riporter, az American Scholar korábbi szerkesztője vékonyka műve a szöveg, az írás és olvasás, az irodalom, a könyv szeretetéről szól. És pont abban az időben juttatja eszünkbe szórakoztató, szellemes, néhol ironikus történeteiben a szavak, fogalmazás, írás szépségét, a forma, a helyesírás fontosságát, a bibliofil örömeit, mikor a világtól kicsit elzárva leginkább szükségünk van rá.