Kulturális turizmussal a perifériák jövőjéért

2024.05.27.
Kulturális turizmussal a perifériák jövőjéért
SECreTour néven új Horizont Európa projekt indul az ELTE Atelier Interdiszciplináris Történeti Tanszék részvételével, amelyben a kutatók a fenntartható kulturális turizmus lehetőségeit vizsgálják leszakadó rurális térségekben. 

A kulturális turizmus fejlesztése nagy lehetőségeket rejt magában a fenntarthatóság szempontjából, különösen a peremvidékeken, ezért a SECreTour (Sustainable, Engaging and CREative Tourism as a driver for a better future in rural and remote areas) projekt arra vállalkozik, hogy előmozdítsa a közösségalapú és -központú turizmust, ahol az igazi “titok” a gazdag európai biokulturális örökségben rejlik. Ezeken a kiesőbb területeken a turizmus helyi gazdaságfejlesztési eszközként is értelmezhető, sőt a nem kulturális jellegű tevékenységek megjelenését is előmozdíthatja.

A turizmus okozta negatív hatások ellensúlyozása érdekében a SECreTour

elsősorban a helyi közösségek igényeire, felfogására és elvárásaira összpontosít.

A konzorcium a méltányos, kreatív és fenntartható turizmus megközelítés participatív kidolgozását vállalja fel, amelynek során felméri a helyi viszonyokban, igényekben és kulturális örökségtípusokban rejlő lehetőségeket, valamint támogatja alternatív turisztikai modellek kidolgozását.

A projekt kísérleti esettanulmányokon keresztül mutatja be, miként lehet a kulturális örökség a fenntartható és méltányos turizmus valódi hajtóereje, anélkül, hogy veszítene eredeti értékéből. A gondosan kiválasztott pilotprojektek az európai térségek, közösségek és örökségek széles skáláját képviselik, beleértve nemcsak a rurális és mezőgazdasági tájakat, hanem a helyi identitások, kisebbségek, konfliktusos örökségek emlékhelyeit is.

Az ELTE kutatói vidéki, gyakran marginalizált

roma és nem roma közösségek kulturális örökségvédelmi és turisztikai törekvéseit vizsgálják majd.

Az Atelier Tanszék legfőbb hazai partnere ebben a Hodászi Roma Tájház lesz.

A mintegy 3 millió eurós költségvetésű, 2024-2027 között futó projekt az Európai Bizottság Horizont Európa programjának keretében valósul meg. A konzorcium koordinátora a Granadai Egyetem (Spanyolország); tagjai az ELTE Atelier Tanszék mellett: Copenhagen Business School (Dánia), Promoter Srl (Olaszország), Bibracte, Centre Archéologique Européen (Franciaország), Qendra e Kerkimeve Dhe Promovimit te Peisazheve Historiko-Arkeologjike Shqiptare – CeRPHAAL (Albánia), Eachtra Archaeological Projects Ltd. (Írország), Arctur d.o.o. (Szlovénia), Eötvös Loránd Tudományegyetem (Magyarország), Bél Mátyás Egyetem (Szlovákia), ID20 Institute (Szlovénia), Università della Svizzera italiana (Svájc). 

Forrás: ELTE
Fotó: Rézműves Melinda / Hodászi Roma Tájház