A képeslapgyűjtéstől a digitális lábnyomig
2022. november 10. 16:00
ELTE BTK Kari Olvasó (1088 Budapest, Múzeum körút 6-8. fszt. 14.)
2022. november 10. 16:00 -
ELTE BTK Kari Olvasó (1088 Budapest, Múzeum körút 6-8. fszt. 14.)
A XIX. század végén a levéltitkot féltették a postai levelezőlapok és képeslapok népszerűvé válásától. Ma a TikTok-nemzedéket kell óvnunk az üzenetek, adatok és alkotások illetéktelen felhasználásától. Könyvtárosoknak és infokommunikációs szakembereknek egyaránt világosan kell látniuk, hogy sem a lezárt boríték, sem a digitális technológia nem jelent garanciát titkaink védelmére. A kommunikáció digitalizálódásának és a személyesadat-kezelés szabályozásának megértését, illetve a másolhatóság miatt radikálisan átalakult szerzői jogi védelem értelmezését segíti az Intézet kiadásában megjelent kötet és az egyetemi képzés keretében készült webprojekt.
Az Intézet az egyetemi oktatómunka részeként indította útjára az Útmutató könyvtáralapításhoz című könyvsorozatot, amelynek második kötetét a Magyar Tudomány Ünnepéhez kötődő rendezvényen mutatják be. A kötet három nagy fejezete a digitalizálás fejlődéstörténetével, a személyes adatok kezelésének szabályaival, valamint a szerzői jogok védelmével foglalkozik.
A könyvtár- és információtudomány azok közé a szakterületek közé tartozik, amelyek az elméleti tudást a gyakorlatban is alkalmazzák. Ebbe a sorba illeszkedik az Intézet egyik érdekes digitalizálási projektje, amely személyes életutak segítségével mutatja be a mikrotörténelem sajátos kérdéseit, átszőve a személyesadat- és a szerzői jogi védelem szabályrendszerének tudatos alkalmazásával. A könyv és a webprojekt kettőse egy sokoldalú esettanulmányként is értelmezhető, amely egyúttal példaként szolgál arra, miként lehet alkalmazni a tudományos módszereket az egyetemi oktatásban és a gyakorlatban.
Teljes program
Regisztráció (kötelező)